Radosti přicházejícího jara

Nová energie

Poslední chladné a někdy mrazivé zimní dny jsou takovou dlouhou dobou čekání. Už to někdy vypadá, že se blíží jaro, pár dní na to napadne další sníh. Příroda si s námi ráda hraje. Jakmile se ale čas překulí do března a vysvitne první slunko, hned je vše veselejší.

Blátivá pole a louky se pomalu promění v bujně pučící koberce. Stromy a keře se začnou obalovat pupeny, ze kterých se brzy rozvinou první svěže zelené lístky. Najednou začne vzduch vonět svěžestí a ptáci si začnou radostně pozpěvovat. Jaro je takovým přílivem nové energie z probouzení přírody a nových začátků. 

První kvítky

Jakmile roztaje sníh, dlouho na sebe nenechají čekat první kvítky bledulí a sněženek. Pokud jste si dali na konci předchozího roku práci se zasazením cibulovin, následují v kvetení narcisky, hyacinty, modřence a nebo krokusy.

A pokud v zemi čekají cibulky tulipánů, budou brzy našemu oku lahodit květy i této vznešené ozdoby zahrady. Po dlouhé monotónnosti barev v zimním období jsou tyto přicházející pestré barvy magnetem pro oči.

20210228_101529[2305843009214447279]
KODAK Digital Still Camera
IMG_20210404_152733

Probouzení hmyzu

Tyto jarní kvítky nejsou jen krásnou ozdobou našich zahrad či balkónů, ale udělají také radost prvním probudivším „hmyzáčkům“. Mými oblíbenými hmyzáčky jsou čmeláci. S prvními čmeláky se můžete setkat setkat již v polovině března, kdy začínají po dlouhé zimě shánět nějaké to sladké sousto. Mezi nejvýznamnější jarní květy, které jsou vydatnou potravou plnou nektaru a pylu nejen pro čmeláky, ale také pro včely je vrba jíva a líska obecná

Mezi první nedočkavce vítající jaro, které určitě na jívě nebo lísce najdeme, patří čmelák zemní a čmelák luční. Postupně v průběhu jara začínají rozkvétat další květiny a dřeviny, a tak je potrava stále rozmanitější.

Přibližně začátkem dubna, nás přivítají květy keřů jako například zlatice prostřední, kterou známe pod názvem „zlatý déšť“ a můj oblíbený keř magnolie. Rozhodně asi nejvoňavější kvítky na nás čekají v podobě šeříku, jehož vůně se line na metry daleko a je velkým hmyzím lákadlem.

Probouzení zvířat

Nové jarní začátky vládnou u divoké zvěře, kdy se brzy z jara můžete setkat s prvními malými zajíci, kolouchy nebo srnčaty. Osobně jsem měla před pár lety možnost se setkat s mládětem muflona, které se slunilo na skalách. Byl to neuvěřitelný zážitek.

Pokud to není nezbytné, neberte mláďata zvířat, které najdete v lese. Je o ně postaráno, nebojte!😊

Pokud se setkáte s těmito mláďaty a vidíte, že nejsou nijak viditelně zraněna, neberte je z jejich pelíšku. Možná máte pocit, že je tím zachráníte, ale je to většinou právě naopak. Z povzdáli je po očku sledují jejich rodiče, kteří se právně snaží je tímto způsobem ochránit.

IMG_20210305_063339

Čím méně je na mláďata upozorňováno, tím je větší šance, že nebudou spatřeni lovci a dravci. Některá další zvířata se z jara probouzí z hibernace. Je to stav, kdy se po několik měsíců sníží tepová frekvence a teplota a díky tomu jejich tělíčko dokáže přezimovat. Mezi hibernující zvířata patří především obojživelníci, například žáby, čolci, mloci. Probouzí se i ještěrky, zmije, slepýši nebo užovky.   

Jaro přichází i na ptáky, kteří začínají sbírat materiál ke stavbě svých hnízdeček. Švitoření namlouvajících se párů se na nás hrne snad z každého stromu nebo keře. Víc než kdy jindy v tomto období trávím čas v přírodě pozorováním jejich radosti.

Zahradní aktivity

Období jara je také začátkem zahradních prací a postupného oživování zahrady k posílení bujného kvetení a plození. I přesto, že už je člověk natěšený do práce, je někdy dobré počkat než se teploty alespoň trošku ustálí a v noci už nebudou hrozit větší mrazy. Začátek března je ještě takový nevyzpytatelný. Čím tedy můžeme pomalu začít:

  • odstraněním větviček a další mrazuvzdorné ochrany, kterou jsme na zimu poskytly rostlinám
  • rozvázáním stromků, které jsme tak chránili proti polámání pod tíhnou sněhu
  • prokypřením půdy na záhoncích a u rašících cibulovin, ale také třeba u jahodníků, které zbavíme odumřelých listů
  • můžeme začít sázet první otužilou zeleninu například mrkev, jarní česnek, šalotku nebo ředkvičky
  • vrhneme se na ořez ovocných stromků, brzké ořezy už na začátku března snesou lépe jádroviny, jelikož jsou odolnější proti plísňovým chorobám, která vznikají za vlhkých a studených dní
  • později v dubnu se můžeme vrhnout na ořez peckovin, které jsou na plísňové choroby náchylnější
  • omladíme i rybízy, angrešty a maliníky

Detox organismu

Jaro je pro mě symbolem svěžesti, čistoty a omlazení. Po zimě může být někdy organismus takový zpomalený a někdy zanesený od různých pochutin. Každý občas jistě zhřeší. Myslím, že zrovna jaro je skvělou příležitostí jak organismu odlehčit a zregenerovat. K podpoře jarního pročištění můžeme využít některé bylinky a květiny z naší zahrady. Paradoxem je, že až na některé, považujeme většinu z nich za obtěžující plevele. Pobavila mě jednou rada pro zahrádkáře „když se nemůžeš plevele zbavit, tak ho sněz”😊 Co všechno tedy můžeme sníst:

Kopřivu

Asi každý kdo o ní zavadil nebo se snažil jí utrhnout, ví, jak kopřiva vypadá. Tahle jarní žihlavka má v sobě ale mnohem víc, než si myslíme. Kopřivu lze využít ze všech její částí. V rostlince se nachází řada vitamínů A, B, B2, C,  minerálních látek jako železo, vápník, z další látek můžeme jmenovat lutein, β – karoten, lykopen a zeaxantin. Podpůrné účinky můžeme najít v souvislosti s léčbou onemocnění močových cest, ledvinových a žlučníkových kamenů nebo revmatismu. Má také protizánětlivé a antibakteriální  účinky. I přesto, že tato rostlinka má spoustu pozitivních účinků pro náš organismus, neměla by se užívat v těhotenství a při kojení, taktéž v případě, že dochází vlivem nemoci ledvin k zadržování moči v těle. Také zhoršuje vstřebávání železa. Pořád ale výčet jejích pozitivních účinků převažuje.

Především mladé rostlinky, které na jaře ještě tolik nepálí, je možné sklidit a využít. Ze sušených nebo živých můžeme udělat čaj, polévku, nálev za studena, smoothie nebo přidat do jarní nádivky. 

Pampelišku

Tato krásně kvetoucí rostlina je velmi často proklínaným plevelem, který roste jako nezmar v našich záhoncích a trávnících. Ale podíváme-li se na pampelišku z jiného pohledu, zjistíme, že především kořen obsahuje účinné látky, které podporují činnost jater a tvorbu žluče, pomáhá rozpustit žlučové kameny. Má močopudné účinky a pomáhá při infekcích močových cest. Lístky mladé pampelišky na jaře ještě nejsou tak hořké, můžeme je přidat do salátu.

Sedmikrásku

Tato krasotinka se bude v jarním salátu vyjímat nejen pro svůj vzhled, ale také proto, že obsahuje látky, které nám pomáhají podpořit vylučovací systém, má dezinfekční účinky a usnadňuje vykašlávání. 

Medvědí česnek

Na první pohled možná zaměnitelná rostlinka s konvalinkou. Medvědí česnek roste jen velmi krátkou dobu, přibližně od března do května. V případě, že si nejsme jistí, zda se při sběru nejedná o konvalinku, zkusíme promnout list mezi prsty a okamžitě zjistíme, zdali je to medvědí česnek. Jeho česneková vůně je opravdu nepřečichnutelná. Důležitou látkou, kterou tato rostlina v sobě má, je allicin. Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních onemocnění, angínách, pomůže nám také od průjmu, mírní tuberkulózu a dokáže bojovat i se stafylokoky a streptokoky. Moje nejoblíbenější kombinace je čerstvý domácí žitný chleba, máslo a pár lístků medvědího česneku a zdravá svačinka je na světě.

Odborné informace k detoxu čerpány z:

www.celostnimedicina.cz

www.medvedi-cesnek.cz

Foto: Vladimíra Zítková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.