Ptačí hody

Mám ráda víkendová rána. Když mě vzbudí světlo, vylezu z postele a zapnu televizi. Ano, samozřejmě, myslela jsem ptačí budku.☺ Je to velmi krásná podívaná, bez reklam a plná radosti.

Už ani nepočítám to množství semínek, které přes zimu ptáci zbaští a už vůbec nepřemýšlím nad tím, co by se stalo, kdyby vyrašilo každé spadené semínko slunečnice na zem. Některé druhy ptáků jsou opravdu mistři v rozhazování semínek okolo sebe a krmítka.😀

Řekla bych, že nejoblíbenější náplní krmítka jsou rozhodně slunečnicová semínka. O něco méně oblíbené jsou pak jáhly nebo proso. Letos jsem se rozhodla zpestřit ptáčkům jídelníček lojovými koulemi. Ale ne těmi kupovanými, ale z vlastní výroby. Koule z obchodu mnohdy obsahují nekvalitní tuky, včetně palmového, takže jsem se rozhodla dát si práci a vytvořit vlastní.

Pokud byste chtěli potěšit vaše ptáčky v krmítku, mám pro vás jednoduchý návod, jak lojové koule snadno vytvořit. 

IMG_20211206_202042
IMG_20211207_162908
IMG_20211207_194406

Na lojové koule můžete využít různé přírodní nosiče, například vydlabaný kokosový ořech, šišky nebo jim můžete propůjčit tvar z formiček na muffiny. Záleží pouze na vaší fantazii a možnostech.

IMG_20211207_160407
IMG_20211207_162534
IMG_20211207_162749

K přípravě budete potřebovat nesolený hovězí lůj, oblíbená zrníčka a když jim budete chtít ještě přilepšit, můžete sáhnout po sušených moučných červech. Ve směsi zrní je slunečnicové semínko, proso, oves a jáhly. Hotová směs zrní spolu s červíky se dá zakoupit běžně ve zverimexu. Co se týká hovězího loje, zjistila jsem, že ne v každém obchodě je k sehnání, nicméně v každém lepším řeznictví jej určitě seženete za pár korun.

IMG_20211207_181842
IMG_20211207_191603
IMG_20211207_192649

Lůj velmi lehce podlijte vodou, po chvíli se začne škvařit. Po vyškvaření má lůj zlatavě žlutou barvu. Do vychladlého loje zamíchejte směs semínek a červíků. Podle toho, jak chcete, aby lojové koule vypadaly, postupujte dál.

Pokud chcete obalit šišky, zavažte konce šišek na provázek a ponořte do směsi. Počkejte, až bude směs lehce ztuhlá tak, abyste rukou mohli ze šišky vytvarovat koule a tvar držel. Ztuhlou směsí pak naplňte kokosové ořechy nebo formičky na muffiny. Takto vytvořené ptačí pochoutky uchovávejte v lednici pokud máte dostatek místa, nebo třeba na balkóně. 

IMG_20211207_203701
IMG_20211209_200343
IMG_20211207_202935

Kokosové ořechy spojte a propojte dle vaší fantazie. V tomto návodu jsou provrtané a spojené do věnce, který se po té uchytí buď na dřevěnou násadu nebo větev, kterou najdete třeba v lese. Na posledním obrázku je obalená šiška směsí, která se pak zavěsí také na větev.

KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera

Takto vytvořený kokosový věnec na větvi jsem upevnila na římsu balkonu poblíž ptačí budky. Chvíli sýkory létaly okolo a zkoumaly, co to tam mají nového. Jakmile si však první sedla na ořech a začala ochutnávat, přidaly se i další. Spolu s brhlíkem a strakapoudem to jsou zřejmě nejčastěji létající ochutnávači.

KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera
KODAK Digital Still Camera

Při procházce v lese jsem zahlédla tuto zahnutou větev, která mě hned přišla jako ideální pro vytvoření takového ptačího krmítka z lojových koulí. Větev současně slouží jako takové jako bidýlko, ze kterého mohou zobat. 

Myslím, že pokud chcete ptáčky na zimu přikrmovat a pomoci jim v nepříznivém počasí najít potravu, měli byste dbát na kvalitu nabízené potravy. Do krmítka rozhodně nepatří plesnivé, či zkažené zbytky z kuchyně, cukroví, čerstvé pečivo, a další slané, sladké a kořeněné pochutiny. Takovou stravou byste jim naopak ublížili.

Nedoporučuje se tvořit lojové koule z vepřového sádla, jelikož je hůře stravitelné. Mezi tuky, kterými byste mohli nahradit hovězí lůj, patří kvalitní rostlinný 〈ne však margarín, ani palmový tuk〉. Dále nedoporučuji dávat takové koule do plastových sítěk. Ptáci se mohou do sítěk zamotat, nebo prázdné spadené síťky mohou sníst ježci nebo psi a způsobit jim tak nemalé problémy.

„Protože všichni sdílíme tuto malou planetu Zemi, musíme se naučit žít v harmonii a míru mezi sebou a s přírodou. To není jen sen, ale nutnost.“

Dalajláma

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.