Příchod podzimu na zahradu

Jakmile spatřím první barevné skvrnky na listech stromů, už vím, že se neúprosně blíží podzim. Každé roční období má svůj jedinečný charakter.

I přesto, že podzim a zima nepatří mezi mé nejoblíbenější roční období, podzimní babí léto dokáže být kouzelné. Podzim vnímám jako přípravu přírody na dlouhý zimní spánek, proto je potřeba energicky podpořit zvířata a postupně připravovat rostliny k zimnímu odpočinku.

Pokud pěstujeme na zahradě nějaké květiny, hlavní sezóna květů bývá v létě a většina květů odkvétá právě na přelomu srpna a září. Nicméně na podzim, než začne být pro rostliny nepřívětivé počasí, je stále prostor pro spoustu květin, které se naopak na podzim těší a začínají svou sezónu.

Aby včely a další užitečný hmyz dokázaly přečkat zimu, je potřeba jim dopřát co nejdelší možné květinové hody. Jaké květiny můžeme ještě zasadit do záhonu?

Zvířata

Zvířata na zimu potřebují doplnit zásoby energie a jídla, tak aby přečkala období zimy. Pokud je to v našich silách, je vhodné jim i pomoci s vytvořením bezpečného úkrytu nebo případně i naplněním jejich bříšek.

Kameny

Pokud vám na zahradě zbyly nějaké kameny a nemáte pro ně další využití, můžete s nimi vytvořit úkryt.

Když se tato hromada kamenů nechá zarůst trávou, nebo se případně přidá i listí, může posloužit pro různé druhy živočichů, ať už se jedná o brouky, případně hady nebo ještěrky.

Mám ráda živou zahradu a myslím si, že je velmi prospěšné zahradu sdílet s užitečnými živočichy.

Proto se tu a tam snažím vytvořit kousek jejich přirozeného prostředí, které nebude nikým rušené a příroda si tam může vesele bujet.

IMG_20210905_152526

Dřevo

IMG_20210905_153332

Určitě na zahradě najdete třeba i lehce ztrouchnivělé špalky dřeva.

Z takových vydlabaných špalků se třeba dají udělat hmyzí domečky, kde se přes zimu rádo ubytuje spousta brouků nebo berušek.

Mimo jiné takový špalek se dá využít například i jako květináč pro zasazení květin nebo i skalniček.

Když budeme zahradu příliš uklízet, nevytvoří se tím vhodný prostor pro soužití spousty užitečného hmyzu, který nám může být každý rok prospěšný.

Možná si to ani neuvědomujeme, ale taková beruška nebo škvor dokáže spořádat spoustu pro nás obtížného hmyzu.

Krmítka

Kromě standardních krmítek pro ptáčky můžeme například pořídit i krmítko pro veverky.

Na zahradě sice roste asi 8 m ořešák, kde se veverky většinou hostí samy, ale přesto je to jedinečný pohled na veverku, která se naučí chodit do krmítka.

Stejně tak jako u ptačích krmítek, zastávám názor, že pokud s ním jednou začnu, měla bych s ním každý rok pokračovat.

Hmyzu všeobecně velmi ubývá, takže pro ptáčky je čím dál obtížnější si přirozeně obstarat potravu. 

Přirozenou stravou veverek jsou vlašské a lískové ořechy, semínka šišek, semínka v jadřinci jablka nebo bukvice. I přesto, že se může zdát, že potravy mají dost, může být těžší zima, kdy se jim pár oříšků v krmítku bude hodit.

IMG_20210905_152600

Krmítko pro ptáčky

Náplň do ptačího krmítka, která jde rozhodně nejvíce na dračku, jsou slunečnicová semínka. Pokud si na zahradě pěstujeme slunečnice, můžeme po uzrání semínek vidět nálety ptáčků, kteří jsou schopni neuvěřitelně rychle vyzobat celý slunečnicový terč.

Krmítko bychom měli přes sezónou řádně vyčistit, aby se zamezilo případné nákaze opeřenců z nějakých starých zbytků či trusu.

Na fotce můžete vidět sýkorku modřinku a jak si z chomáče chloupků tahá materiál ke stavbě hnízda. Takto jsem jim na jaře připravila pár chomáčků chlupů, které jsem vyčesala z kocourů😀. Byly hned pryč, takže nápad se zřejmě povedl.

Podzimní zahradní práce

Tak jako každé roční období nás i na podzim čekají různé práce, které rostliny a zahradu připraví na zimní odpočinek. 

Co nás tedy čeká:

  • Blíží se doba, kdy naposledy posekáme trávník. Je ale vhodné poslední sekání načasovat tak, aby tráva stihla ještě dorůst, alespoň na 5 cm.
  • Můžeme trávník pohnojit hnojivem, které má pro podzimní využití méně dusíku a více draslíku. Ten je pro posílení travních listů před mrazem.
  • Po spadání všeho listí, shrabeme a uklidíme. Toto je asi má nejméně oblíbená činnost, jelikož na tom 8 metrovém ořešáku je opravdu hodně listí😀.
  • Vhodná je i doba na přesazování rostlin a keřů na nové místo. Stihnou ještě včas zakořenit.
  • Pokud se chceme na jaře kochat krásnými tulipány, hyacinty a dalšími cibulovinami, je nejvyšší čas je vysadit do půdy.
  • Pokud máme nějaké letní cibuloviny, například jiřiny, je lepší je vykopat a uskladnit ve sklepě.
  • Na řadu přichází i zakrytí rostlin nebo keřů, abychom zabránili pomrznutí.
  • Pokud máme přenosné květiny v květináčích, je také čas na jejich uklizení třeba do zakrytého balkonu, zimní zahrady nebo skleníku.

Listy se pomalu barví do červených a oranžových barev a začínají opadávat…i toto roční období je velmi důležité a nepostradatelné.

,,Podzim je jako druhé jaro, kdy je každý list květinou“
Albert Camus

Foto: Vladimíra Zítková, fotobanka – sasanky, záplevák, ploštičník

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.