Kočičí mlsání – pěstování šáchoru

Šáchor je nejen krásnou rostlinou do interiéru, či terária, ale také velmi oblíbenou, jedlou rostlinou pro kočky. Pokud položíte šáchor před kočky, zaručuji, že za chvíli po něm zbyde jen květináč😊

Proč kočkám pěstovat šáchor

  • Pokud kočkám dopřejete jejich vlastní rostlinku, kterou budou moci kdykoliv okusovat, nebudou si všímat ostatních rostlin. Nejen že vám nebudou rostliny ničit, ale také se nemusíte obávat, že by se otrávili nějakou jedovatou. Přehled jedovatých rostlin si můžete přečíst zde.
  • Využívají tuto rostlinu k pročištění žaludku. Každodenní očistou spolykají množství chlupů, které ve větší míře mohou způsobovat nechutenství nebo podráždění  žaludku. Pozření šáchoru jim umožňuje se pročistit a vyzvracet nadbytečné chlupy, které již nezvládnou strávit.
  • Okusování šáchoru je pro kočky zábavnou hrou a je to pro ně také chuťový požitek.
IMG_20220401_150924
IMG_20220401_150954

Šáchorů je několik druhů, mezi ty neznámější patří šáchor, který spíše známe pod názvem „kočičí tráva“ 〈cyperus zumula〉 – červený květináč. Šáchor, o kterém je tento článek se nazývá střídavolistý 〈cyperus alternifolius〉 – hnědý květináč. 

IMG_20220401_155244
IMG_20220401_150835

Pokud nechcete kočkám pořizovat neustále nový šáchor, který se dá pořídit většinou v každém květinářství, zkuste si ho doma vypěstovat sami.  Ušetříte tím peníze a ještě zjistíte, jak jednoduché to je. 

Postup pěstování

  1. Když si donesete šáchor domů a podáte ho kočkám k okusu, po chvíli zjistíte, že z květináče trčí už jen větvičky a na konci okousané listové růžice.
  2. Právě z těchto růžic si postupně můžete vytvořit několik nových rostlinek šáchoru.
  3. Stonek růžice zkraťte cca na 3 cm.
  4. Růžice se dává zakořenit do vody, ale obrácenou stranou. Nekoření tedy stonek, ale vrchní část růžice.
  5. Přibližně po týdnu až dvou týdnech se objeví první kořínky a mladé rostlinky můžete zasadit do hlíny.
IMG_20220401_150748
IMG_20220401_151421
IMG_20220401_151822
IMG_20220401_151833

Šáchor je nenáročný na pěstování. Má raději humóznější zeminu, ale dostatečně propustnou. Hlínu případně doplňte o písek. Šáchor je bahenní rostlina, potřebuje mít stále dostatek vody. V některé literatuře se i uvádí, že by měl stát ve vodě.

Osobně pouze poctivě zalévám a také krásně roste. Zároveň k zálivce potřebuje i dostatek světla. Nesvědčí mu příliš horké prostředí, nedávejte ho tedy přímo k topení, bude rychle sesychat. Pokud se objeví suché lístky, odstraňte jej a zanedlouho vyraší nové. V případě, že se na šáchoru budou objevovat seschnuté konce listů, může to být tvrdou nebo příliš kyselou vodou.

Co je však nejdůležitější, ohlídat, aby se šáchor nedostal do spárů kočičích nájezdníků, které by ho velmi rychle zpracovali😊 Šáchor roste poměrně rychle, ale pořád to někdy není dostatečně rychle na to, aby byla uspokojena poptávka. Pěstuji si tedy několik šáchoru zároveň, aby stihly dorůstat.

Když dopřejete šáchoru dostatek času v růstu, dočkáte se i drobných kvítků. Kvete přibližně od března do září. Původní domovinou tohoto šáchoru je Madagaskar, kde roste převážně v bahnitých březích řek.

Přeji úspěšné pěstování a kočičím mazlíčkům dobrou chuť.😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.