Ráda obklopuji svou domácnost rostlinami a květinami. Převážně těmi stálými zasazenými v květináči, ale občas se mi na stůl dostane i nějaká ta řezaná květina. Nejednou se mi stalo, že mí chlupatí kočičí kamarádi začali květiny okusovat. Především ty řezané, ze kterých sem tam něco trčí a připomíná jim to kočičí trávu.
Poznáte, jaké rostliny jsou pro vaše čtyřnohé mazlíčky nebezpečné?
Já sama jsem byla výčtem překvapena. Po takové jedné zkušenosti jsem se začala pátrat po tom, co jim může ublížit. Přeci jen, když jsou přes den sami a jsem v práci, rozhodně nemám mínění o tom, že celý den spí a nemají potřebu zkoumat svoje teritorium. V tomto článku bych se chtěla zaměřit na všechny jedovaté květiny a rostliny, které často doma a na zahradě pěstujeme, aniž bychom o jejich případné hrozbě věděli.
Smrtelně jedovaté rostliny
Mezi smrtelně jedovaté rostliny, se kterými se mohou kočky v domácnosti setkat je lilie, aloe pravá, diefenbachie a v zahradě je to oleandr obecný.




Jedovaté rostliny
Následující rostliny jsou také jedovaté, ale pozření pro kočku nebude smrtelné. U kočky může dojít ke zvracení, bolesti břicha, průjmu a dalším projevům otravy. Mezi takové rostliny, které nás vábí ke koupi svými krásnými květy, jsou například:

hvězdník / amarylis

brambořík

hyacint

kala

mučenka

orchidej

primula

tulipán

vánoční hvězda

vánoční kaktus
Mezi jedovaté pokojové rostliny, které asi nejběžněji pěstujeme, můžeme zařadit zamioculcas, asparagus, begonie, cesmína, dracena, fíkus, myrta, monstera, tchýnin jazyk a voskovku.
Pozor na rajčata...
Jednou, když jsem si na balkoně pěstovala vlastní rajčata a papriky a kocour mi začal ožírat paprikový list, zbystřila jsem a ihned šla zjišťovat, co se mu může stát. Naštěstí ve výčtu jedovatých rostlin jsem papriku nenašla, ale za to listy rajčete ano. I přesto, že jsou pro ně rajčata svou vůní spíše odpuzující a zájem ochutnat nebyl, stálá kontrola byla na místě.
S čím se mohou setkat na zahradě
Pokud vaše kočka navštěvuje i zahradu, měli byste být na pozoru před těmito rostlinami, keři a bylinami:
africká kopřiva, agave, áron, azalka, anturia, arnika, barvínek, bobkovišeň lékařská, břečťan, bolehlav, bolševník, brslen evropský, čemeřice, cypřiše, durman, datura, filodendron, glycinie, hortenzie, hloh, hlohyně arlatová, hořec, chryzantéma, iris, jalovec, jmelí, jaterník, jestřabina lékařská, klívie, konvalinka, kosatec, kosmatec, kroton, křín, krokus, kakost, kaktusy,kapradiny, karafiáty, koukol, kručinka, ladoňka dvoulistá, libora, lilek ozdobný, lupina, lýkovec, mahonie, náprstník, cibulka narcisu, nocenka, oměj, ocún, pelargonie, pryšec, psí víno, ptačí zob, pampeliška, plamének, protěž, pryskyřníky, pryšce, rododendron, routa vonná, rozmarýn, rulík, řešeták skalní, sasanka, sněženka, skalník, skočec, sleziník, stračka polní, svída krvavá, šafrán, škumpa, tis, túje, toulaka, trnová koruna, třešeň, tabák, užovník, vlčí bob, vavřín, violky, zerav, zimotráz.
První pomoc při otravě
Pokud vaše kočka pozře nějakou z jedovatých rostlin, je potřeba vytáhnout zbytek rostliny z tlamy a propláchnout vodou nebo mlékem. Vždy je potřeba vyhledat veterinární pomoc. Ideální je, když víme, jakou rostlinu pozřela, veterináři můžeme pomoci i vzorkem, který vezmeme sebou.
Jak pomoci kočku odnaučit?
Je velmi vhodné kočkám pořídit vlastní rostlinky, které podporují jejich trávení, jsou i zdrojem vitamínů a především, odvedou pozornost od těch, kterým by se věnovat neměly.
Mezi takové rostliny patří šáchor, šanta kočičí, ožanka kočičí, kozlík lékařský nebo meduňka. Pokud budou mít dostatek svých rostlinek, které budou moci okusovat, ať už pro vyčištění žaludku, nebo jen tak pro radost, věřím, že o další pokojové rostliny už nebudou mít zájem.
Jsou rostliny, které zvířata zcela jistě odpudí. To můžeme využít i k odnaučení nežádoucího okusování. Mezi takové patří například rýmovník. Doma si rýmovník pěstuji na čaje a v případě, že mě přepadne rýma, utržený lísteček při mnutí uvolňuje dutiny silným aroma připomínající eucaliptus.
Jaké rostliny jsou bezpečné a neuškodí?
Při výčtu všech možných rostlin a květin, viz výše, se zdá, že snad ani nemůžeme sdílet domácnost s žádnou zelení abychom neuškodili svým domácím mazlíčkům. Nebojte, najde se stále spousta rostlin, které můžete mít doma nebo třeba na balkoně, aniž byste museli stále kontrolovat, jestli kocour nebo pes uždibuje, nebo ne😊
Přiznám se, že tolik rozporuplných informací na internetu ohledně jedovatosti některých květin pro mě byla až ohromující. Následný seznam rostlin je ověřen z několika zdrojů a proto si myslím, že je spolehlivý.
Pokojové rostliny
- Africká fialka
- Zelenec
- Ibišek
- Calathea orbifolia
- Pilea peperomioides – Palačinková rostlina
Kapradiny
I přesto, že ve výčtu jedovatých rostlin jsou kapradiny, převážně ty venkovní, najdou se některé druhy, které jsou pro domácí mazlíčky bezpečné, například:
- Bostonské kapradiny – Nephrolepis
- Platycerium bifurcatum – Parožnatka vidličnatá
- Nefroleasf exaltata – Ledviník ztepilý
- Asplenium nidus – Sleziník hnízdovitý
- Nephrolepis obliterata – kapradina Kimberley Queen
Palmy
- Bokarnea tlustokmenná – Sloní noha
- Chamaedorea seifrizii – Bambusová palma
- Chamaedorea elegans – Chamedorea sličná
- Ravenea rivularis – Vznešená palma, Veličenstvo palma
- Trachycarpus fortunei – Trachykarpus žíněný
- Rhapis excelsa – Bambusová palma
- Banánovník
- Dypsis lutescens – Chrysalidokarpus nažloutlý, palma zlatá, palma areková, žlutá palma
- Maranta leuconeura – Maranta běložilnatá
- Pachira vodní
- Hypoesty phyllostachya – Podrostovka listoklasá
Traviny
- Miscanthus Maiden Grass – Ozdobnice čínská
- Pokojový bambus
Odborné informace čerpány z:
srdcemprokocky.cz, myveterina.webnode.cz,
www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list
www.architecturaldigest.com, kniha Kvítka v bytě
Foto: Vladimíra Zítková, fotobanka

Mým posláním je inspirovat lidi kolem sebe k vytvoření krásného, bujného a energického prostředí v jejich zahradách. Věřím, že pokud budeme žít v souladu a respektu k přírodě, odmění nás svou nekonečnou energií a svými plody.
Děkuji za skvělý článek!
Pingback: Pěstování šáchoru - Průvodkyně zahradou
Pingback: Jak neotravovat kočičí nosánek? Aneb co jim opravdu nevoní? - Vysmátá kočkaVysmátá kočka
Děkuji moc za přehledný článek.
Dobrý den,velmi poučné a zajímavé čtení, vůbec by mě nenapadlo,že nebezpečných rostlin je tolik. Naše kočička má spíš jiný problém, občas přiběhne ze zahrady a celá se ošívá, olizuje, škrábe, běhá, je prostě nesvá…prý se může jednat o sezónní alergii, třeba i na trávu… Nemáte náhodou tušení, které rostliny by to mohly způsobit? Nemyslím si, že něco sežrala,přijde mi, že spíš něčím proběhla a jako by ji svědila kůže po celém těle.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkuji. Ano, slyšela jsem, že kočky mohou mít také alergie, ale netuším, jaké rostliny by to mohly způsobovat. Přijde mi spíše dle popisu, že ji mohlo něco bodnout, včela, nebo vosa. Přeji hezký den
Dobrý den. Můžu se zeptat jestli je jedovatá paprika? Mám na mysli takový ten malý stromek v květináři s malýma feferonkama.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, z vlastní zkušenosti, kdy mi kocour okousal polovinu papriky, si myslím, že jedovaté nejsou. Mám tím na mysli klasické papriky. Když se podíváte na odkaz http://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list, který zmiňuji v odkazech, jsou tam uvedeny ozdobné papričky – ornamental pepper, ty už jedovaté jsou. Přeji hezký den