„V zahradě čas plyne úplně jinak, mnohdy mám pocit, že se snad zastavil.“

Jmenuji se Vlaďka Zítková. Ráda lidi kolem sebe inspiruji. Jsem nadšenou zahradnicí, kreativní duší, milovnicí zdravého životního stylu a také věčný snílek.  

Vyrostla jsem v malé vesnici, v domě s velkou zahradou, v přírodě, mezi květinami a spoustou domácích zvířat. Už jako malá jsem si v malé pergole pěstovala různé květiny a radovala se ze svých prvních pěstitelských úspěchů.

Je známo, že člověka přímo ovlivňuje prostředí, ve kterém žije. Mě to ovlivnilo hodně.

Stále mě k sobě příroda volá, i když jsem bydlela na okraji města, nebo i teď, když jsem se na čas ocitla v úplně opačném stylu bydlení, než bych si přála, panelákovém bytě.

Ale i tak je ta přitažlivost přírody, radost z tvoření a budování krásy, velmi silná. Velmi mnou, v dobrém samozřejmě, otřásly knihy o Anastasii, Zvonící cedry Ruska, od Vladimíra Megreho. 

IMG_20220527_162016
IMG_20210704_175618

Po přečtení knih mé srdce zatoužilo po vytvoření vlastního rodového statku, kde v zahradních aktivitách budu radostně pokračovat a předávat své zkušenosti svým dětem.

Začala jsem postupně pronikat do světa permakultury, který se mi propisuje do života nejen v pěstování zeleniny, ale i v dalších oblastech jako je domácí vermikompostování, výroba domácích čisticích prostředků, snižování odpadu a vůbec odpovědnému chování k přírodě.

Začala jsem čím dál více chápat zahradu jako živý, soběstačný ekosystém, zdroj potravy, energie, krásy a lásky. Téma květin mě stále neopouštělo, naopak, začala jsem se o ně zajímat do větší hloubky a zároveň studovat design zahrad.

A jak se říká, když je žák připraven, přichází učitel. Mou vášeň pro tyto aktivity ještě podpořil Jarda Svoboda, když jsem objevila jeho stránky s ekozahradami a jeho skvělý kurz Ekozahrad.

Tvorba přírodních zahrad a trvalkových záhonů mi dává smysl a velké naplnění. Tvořit užitečnou krásu a malé ráje na zemi, které se jednou stanou velkým rájem pro všechny.

A proč Zahraduše? No protože věřím, že každá zahrada má svou duši, je odrazem té naší.

Absolvované kurzy

kurz Ekozahrady 2023 – Jaroslav Svoboda

Design Džungloidních zahrad – Radka Votavová

Kurz Líná zahrada – Alena a Milan Suchánkovi

Oblíbená literatura, ze které čerpám:

Úvod do permakultury – Bill Mollison 

Líná zahrada – Alena Suchánková

Co kvete od jara do zimy – Eva a Wolfgang Dreyerovi

Divoké trvalky – Brigitte Kleinod, Friedhelm Strickler

Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku – Jaroslav Svoboda

Zelenina z ekozahrady – Jaroslav Svoboda

KODAK Digital Still Camera

,,Každý velký sen začíná snílkem. Vždy si pamatujte, že v sobě máte sílu, trpělivost a nadšení dosáhnout na hvězdy, které změní svět.“ – Harriet Tubman