Jelikož se stále setkávám s lidmi, kteří tyto působivé květiny a byliny neznají, i přes to, že jsou třeba i chovatelé koček, rozhodla jsem se napsat tento článek nejen jako inspiraci pro zpestření kočičích her ale také třeba rozšíření vašeho bylinkového záhonu.
Šanta
Šanta kočičí, latinským názvem Nepeta Cataria, je léčivou bylinou, která má působivé účinky nejen pro kočky, ale také pro lidi. Je hned několik druhů šanty. Každý z nich má jemné rozdíly například ve výšce rostlinky nebo v členění a barvě květu. Pochází z Evropy, ale její kořeny sahají i do Asie. Po staletí se využívaná v léčitelství.
Mezi její léčivé účinky patří snižování horečky a zmírnění nachlazení. Tuto bylinu můžete použít, když vás bolí hlava, nebo máte podrážděný žaludek. Jako obklad jí můžete použít na zklidnění podrážděné pokožky a při hojení ran.
Je to mrazuvzdorná trvalka, která kvete zhruba od července do září. Po konci sezóny ji seřízněte a na jaře zase obrazí. Výhodou této květiny je, že poměrně dobře snáší i sušší prostředí.
Ožanka
Možná pro vás, stejně jako pro mě, je tato květinka novinkou. Ožanka kočičí, latinským názvem Teucrium marum, je podobně jako šanta květinou, které kočky rozhodně neodolají. Dřevnatící keřík, který dorůstá přibližně 20 cm, miluje slunné prostředí. Roste ve stráních i na skalách a je původem ze Středomoří.
Bohužel oproti šantě není tak mrazuodolná, zvládne teploty přibližně do -5 C. Je potřeba jí na zimu umístit domů do světlého a chladného prostoru, popřípadě je možné dát i do skleníku.
Jelikož patří mezi suchomilné rostliny, nemá ráda přemokření a je také dobré jí v květináči vytvořit drenážní vrstvu štěrku nebo písku. U nás se v přírodě vyskytuje 7 druhů a to ožanka čpavá, kočičí, horská, hroznatá, lesní, polejová a ožanka kalamandra.

Významné léčivé účinky pro lidi má druh ožanka kalamandra. Díky silicím, tříslovinám a horčinám, které obsahuje, patří mezi byliny napomáhajícím žaludečním obtížím a jako tinktura je výborným přírodním antibiotikem. Při zevním použití tinktury nám pomůže zahojit rány, nebo bércové vředy.
Tyto květiny by na vašem záhonku určitě neměly chybět, protože:
- jejich krásné fialové květy jsou velkým lákadlem pro motýly, včely a také čmeláky, jelikož mají rádi tyto barvy květů, ožanka je silně medonosnou květinou
- jsou velmi půvabným doplňkem v květinovém záhonku
- pokud přežijí nezkrotnout chuť vašich kočičích mazlíčků neustále se v nich válet, můžete využívat jejich blahodárné účinky pro lidský organismus
- šanta působí jako přírodní repelent proti komárům
- lístky a květy je možné usušit a využít později
- šantou lze obohatit i váš jídelníček, lístky se hodí například do masových pokrmů nebo do bylinkového másla, kvítek zase může ochutit pokrm z těstovin nebo rýže
Kde je seženu?
Šantu lze celkem již běžně pořídit v zahradnictví jako sazeničku, kterou zasadíte do záhonku. Další možností je vypěstování vlastní rostlinky ze semínek. Je možný výsev v období dubna přímo do záhonu. Co se týká ožanky, jelikož není tak známou rostlinou, zjistila jsem, že konkrétně s ožankou kočičí nemají zahradnictví takové zkušenosti, nicméně v omezené míře k sehnání je. Po výsadbě je z počátku třeba rostlinky chránit před nájezdy chtivých kočičích uživatelů. Jakmile se rozrostou, už nějaké to válení přežijí.
Co udělají s mojí kočkou?

Z mé zkušenosti vím, že na všechny kočky šanta nepůsobí. Jeden z mých ragdollích kocourů je typickým blaženým uživatelem šanty, na druhého nepůsobí vůbec. Je to dáno také tím, zdali se matka vaší kočky někdy s touto květinou setkala. Pokud ano, i vaše kočka libou vůni pozná.
Látka, která kočičí „rauš“ způsobuje, se jmenuje nepetalakton. Tato látka se uvolňuje z lístků do vzduchu a kočka je při čichání vdechuje. Pokud je možnost kočce nabídnout živý lístek utržený přímo ze záhonku, radost se násobí. Sušená šanta samozřejmě působí také, ale rychleji její účinky vyprchávají, zvlášť pokud koupíte sušenou šantu ve zverimexu, kde je skladována delší dobu. Vlastní sušená šanta tedy bude mít výraznější účinky.
Při vdechnutí vůně z lístečku se z mého kocoura probudí hravá šelma, která skoro nedovolí myšce dotknout se země. Ale není to na dlouho. Účinky šanty jsou pár minut, navíc snědený lístek funguje jako mírné sedativum, takže po hře přichází chvíle blaženého odpočinku. Každá kočka na šantu však může reagovat odlišně. Ožanku osobně vyzkoušenou ještě nemám, ale na kočky by měla působit stejně neodolatelně a přitažlivě jako na šantu. Budu se dále zajímat o sehnání semínek nebo sazeničky, abych vám co nejdříve mohla říci vlastní zkušenost.
Jak zpestřit kočičí hru?
Milovníci koček mi jistě dají za pravdu, že sehnat své chlupaté ratolesti hračku, se kterou si budou hrát opakovaně, a bude pro ně stálým potěšením, není vůbec jednoduché. Alespoň moji kocouři to tak mají. Přesto, že mají různá škádlítka, škrabadla a hlavolamy, chtěla jsem jim zpříjemnit chvíle, kdy se jim nemohu tolik věnovat, a musí se zabavit sami. Pár klasický plastových myšek s kožíškem, kupovaných ve zverimexu, vydrží v jejich zorném poli zájmu chvíli a pak se bez povšimnutí jen tak válí na zemi. Přestala jsem tyto myšky kupovat a vyrobila si vlastní, která nebude jen na jedno použití.
Tato myška má malou kapsičku, kam je možné živý lístek šanty nebo ožanky vložit, tak aby hned nevypadl a kočka měla možnost zkoumat, odkud to tak úžasně voní. Jakmile je lístek odhalen, může si ho za odměnu vychutnat.


Pokud by vás zajímalo, jak si takovou myšku doma vyrobit, připravila jsem pro vás jednoduchý návod, který je pro vás připraven v sekci návody.
Odborné informace čerpány z:
www.mesicnikzdravi.cz,
www.celostnimedicina.cz

Mým posláním je inspirovat lidi kolem sebe k vytvoření krásného, bujného a energického prostředí v jejich zahradách. Věřím, že pokud budeme žít v souladu a respektu k přírodě, odmění nás svou nekonečnou energií a svými plody.