Jaro už konečně začalo a s tím i také sezóna mých oblíbených hmyzáčků. Řeč je o čmelácích. Jelikož jsem od mala vyrůstala v zahradě plné keřů, květin a ovocných stromů, hmyzí svět už tedy nějakou dobu pozoruji.
Osobně jsem si několikrát vyzkoušela žihadlo na vlastní kůži. V lese jsem nechtěně šlápla do hnízda divokých včel a na zahradě několikrát do vosího hnízda a dostala pěknou spoustu ďobanců do zadku😁
Za to čmeláci jsou pro mě takovými mírumilovnými stvořeními. Nejen, že jsem ještě nebyla poctěna jejich žihadlem, ale jsou to velcí zahradní dříči a díky nim máme každý rok spoustu úrody.
Čmeláci mají také žihadlo a ve fázi, kdy si budují nové hnízdo mohou být někdy ostražitější a mohou jej taky použít. Některé druhy čmelíků mají jazyk skoro stejně dlouhý, jako jsou oni sami.
Jak to se čmeláky vypadá?
Vlivem stálého používání chemie v zahradách a polích hmyzu celkově velmi ubývá.
No řekněte, kdy jste naposledy viděli krásného motýla? Úbytek hmyzu se projevuje nejen na úrodách v našich zahrádkách, ale také na možnosti shánění potravy pro ptactvo. Ptáci začínají být čím dál více závislejší na zimním přikrmování.
Čmeláků u nás najdeme hned několik druhů. Liší se od sebe různě poskládanými barevnými proužky na zadečku a na hrudi. Kdo by chtěl více prostudovat, může zde.
Některé další druhy už jsou bohužel skoro vzácností. Ubývají totiž i možnosti, kde by mohli přirozeně hnízdit. Na zahradě s roboticky sekaným anglickým trávníkem a pusté krajině bez květů to lze opravdu těžko.

Chov čmeláků
Čmelák patří mezi ohrožené druhy živočichů dle vyhlášky 395/1992 sb. ministerstva životního prostředí.
Čmelařina je krásná věc, avšak není jen o tom, že na zahradu umístíme čmelín a práce je hotova. Jedná se o práci, kterou je potřeba dělat s láskou a respektem k těmto našim hmyzím přátelům. Čmeláci netvoří med, tak jako jejich příbuzné včely. Mohlo by se zdát, že jejich chov je o něco jednodušší.
Nicméně, každý chov obnáší své starosti. Starosti se stáčením medu jsou vyvážené opatrováním čmelínů proti škůdcům, kteří mohou celé hnízdo zahubit. Pokud se rozhodneme vložit energii do chovu čmeláků, je důležité aplikovat všechny potřebné metody k tomu, abychom jim byli schopni zajistit bezpečný úkryt a také zároveň dostatek potravy, ze které budou čerpat celou svou fázi života.
Královny čmeláků vylézají na jaře po odtání sněhu. Při příznivém počasí někdy třeba už v průběhu března a jejich život končí na podzim. Přezimují už jen oplozené mladé královny, které se na zimu zahrabají pod zem, nebo hromadu listí.
Čmeláci jsou takoví opylovači specialisté. Viděli jste někdy, jakým způsobem opylují květy? Například rajče, aby pustilo svůj pyl, je třeba lehce protřást a čmelák tuto činnosti provádí právě vibrováním těla a vydáváním takového bzučivého zvuku na květu. Tak na své tělíčko přenese pyl uložený v květu a opylováváním se přenáší na další květy a tím se oplodí.
Díky nim jsem měla každý rok poměrně bohatou balkonovou úrodu rajčat. Myslím, že naleznou schovanou rostlinku rajčete na balkoně snad i ve 20. patře paneláku☺
Co mají rádi?

Oproti včelám jsou také pilnější v tom, že jsou schopni opylovávat i za horšího chladnějšího počasí, jelikož dokáží produkovat velké množství tepla a zvednout svou tělesnou teplotu.
Vhodnou výsadbou kvítků na vaší zahradě podpoříte nejen tohoto krásného hmyzáčka, ale také celou řadu dalších členů hmyzí rodiny, která pro naší zahradu může být taktéž užitečná. Na květech plných nektaru se rádi přiživí i motýli, včely, pestřenky, různí menší brouci nebo noční můry.
Mezi oblíbené jarní kvítky, kromě raně kvetoucí vrby jívy a lísky, určitě patří cibuloviny, tedy narcisky, tulipány, hyacinty, krokusy, čemeřice, petrklíče, magnolie, hluchavky nebo okrasný česnek. Později na jaře si nikdy nenechají ujít květy azalek nebo rododendronů.
V létě rádi ochutnají kvítky například jetele, pohanky, vojtěšky, lípy, růže, levandule nebo šuškardy. Skvělou pastvou pro ně budou i bylinky, například máta, meduňka, rozmarýn, mateřídouška, bazalka nebo třeba kočičí bylinky jako ožanka nebo šanta kočičí.
No a v pozdním létě je můžeme pohostit třeba slunečnicí nebo skalkovými květinami. V přírodě nepohrdnou bodláky, pámelníkem nebo třeba mákem. Dalším bohatým zdrojem potravy jsou ovocné stromy a dřeviny, které kvetou v průběhu celé sezóny.
Myslím, že bychom na tento svět malých hmyzích přátel neměli zapomínat, protože bez nich to naše zahradničení nepůjde😊.

Mým posláním je inspirovat lidi kolem sebe k vytvoření krásného, bujného a energického prostředí v jejich zahradách. Věřím, že pokud budeme žít v souladu a respektu k přírodě, odmění nás svou nekonečnou energií a svými plody.